X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پشت پرده شبکه اهل بیت؟!!!

فرهنگی مذهبی- نیازمندی ها - یارانه - و خیلی چیزای جالب دیگه

۲۵ راه برای داشتن افکاری خلاق و زیبا

تا به حال چندبار احساس کرده اید که مغز شما از کار افتاده است و دیگر قادر به فکر کردن نیستید؟

این به دلیل آن است که ما نیاز داریم توانایی های خود را برای فکر کردن افزایش دهیم. مطلب حاضر به نکاتی می پردازد که ما برای بیشتر و بهتر فکر کردن باید به کار گیریم و به آن نیاز داریم. 

 1. یافتن بهترین زمان . بیشتر افراد مسن صبح ها بهتر می توانند فکر کنند و اغلب جوانان بعدازظهرها . شما چه زمانی بهتر فکر می کنید؟ 
 2. خوب تحصیل کنید اما افراط نکنید. بعضی از روان شناسان عقیده دارند که تحصیلات تخصصی افراطی و زیاد می تواند به توانایی تفکر خلاقانه آسیب وارد کند. شما اگر در رشته نویسندگی دکترا کسب کنید الزاما رمان نویس بزرگی نخواهید شد. 
 3.  روز خود را با بهترین ها شروع کنید. محققین نشان داده اند که مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه می تواند به تمرکز حواس کمک کند اما اگر شما مستعد اضطراب هستید بهتر است فراموش کنید.  
 4. خاطرات جدید را به خاطرات قبلی بچسبانید. حافظه خود را چون داربستی در نظر بگیرید و اطلاعات جدید را روی آن تثبیت کنید. همیشه اطلاعات جدید را به چیزی پیوند دهید و هرگز آن را  رها نکنید.  
 5. تا می توانید تمرین کنید. یادگیری و تمرین مداوم ذهن را تغییر می دهد. مطالعاتی که روی عده ای داوطلب 70 ساله انجام شده نشان می دهد که آموزش های منظم و طبق برنامه زمان بندی شده باعث تغییر ساختار ذهنی فرد می شود به نحوی که فعالیت ذهنی این افراد نسبت به زمانی که 7 سال جوان تر بوده اند بیشتر است. فرد مسنی که خوب تمرین می کند سریعتر از جوانی است که اصلا تمرین نمی کند.  
 6. به ایده های خود شانس شکوفا شدن بدهید. بسیاری از ما با توجه به توانایی هایمان امکان ارزیابی حقایق و تصمیم گیری سریع داریم. خلاقیت نیاز به آرامش و سکون دارد و این که به ایده های به ظاهر نامعقول و بی معنی خود فرصت دهیم.  
 7. شغلی که باعث رشد شود و همراهی که باهوش باشد. مطالعات انجام شده در لهستان نشان می دهد صاحبان مشاغلی که نیاز به کارگیری ذهن دارد نسبت به سایر افراد از قدرت تفکر بیشتری برخوردارند. همچنین ازدواج با فردی باهوش ممکن است در شما انگیزه ایجاد کند و باعث رشد و بالندگی شما شود.  
 8. تجربه کنید. خلاقیت اغلب به توانایی تعدیل راه حل ها از جهات مختلف زندگی خلاصه می شود. برای مثال نوار چسب خیاطی با الهام گرفتن از خار و خسی که به لباس می چسبد ساخته شده است.  
 9. توجه کنید. آیا تا به حال برای شما پیش آمده که نام کسی را تا مدتی پس از آن که او را ملاقات کردید به خاطر نیاورید؟‌علت این امر ضعف حافظه نیست بلکه نداشتن تمرکز است. با بالا رفتن سن باید اطلاعات را آگاهانه به حافظه بسپاریم و حفظ کنیم.  
 10. ورزش باعث تقویت قوای فکر می شود. تحقیقات گوناگون اکنون از این فرضیه که ورزش و تمرینات بدنی اثرات سودمندی روی عملکرد تحصیلی دارد حمایت می کند. تصور می شود که در هنگام ورزش اکسیژن و مواد غذایی بیشتری در دسترس سلول های مغز قرار می گیرد. به علاوه باعث افزایش فاکتورهایی می شود که عامل رشد سلول های مغزی اند. ورزش فواید گوناگونی دارد و انجام آن به صورت مرتب و روزانه توصیه میشود.  
 11. تازه جویی رمز موفقیت. نقاش امپرسیونیست "هنری ماتیس" در سالهای پایانی عمر خود از قیچی به جای قلم مو برای خلق آثارش بهره برد و به هنرش روحی تازه بخشید. مقایسه افراد خلاقی که متوقف می شوند با آنهایی که به خلاقیت ادامه می دهند نشان می دهد که افراد دسته دوم پیوسته به دنبال دانشی جدید هستند.  
 12. شناخت عوامل بازدارنده . چنانچه در معرض عوامل مختلفی قرار گیریم که رشته افکار ما را پاره کنند نیاز به دقت و تمرکز زیاد دارد مثلا در هنگام تهیه یک گزارش باید دو شاخه سیم تلفن را از پریز کشید و یا نوشته ای روی در قرار داد تا کسی در آن هنگام وارد اتاق نشود.  
 13. فراموش نکنید که همیشه به دنبال کارهای مورد علاقه تان باشید. اخیرا روان شناس هلندی مطالعاتی روی تفاوت های بین قهرمان شطرنج و استاد شطرنج انجام داد. او افرادی از هر دسته را تحت آزمایشاتی چون تست هوش ،‌ حافظه و تعیین میزان قوه استدلال برای حرکت مهره ها قرار داد و هیچ تفاوتی بین افراد دو گروه پیدا نکرد. تنها تفاوت این بود که قهرمان شطرنج علاقه بیشتری به بازی شطرنج داشت. آنها اشتیاق و تعهد بیشتری نشان می دهند و کلید خلاقیت آنها هم همین است.  
 14. ایده های جدید را با یکدیگر تلفیق کنید. با هیچ مطلبی سرسری برخورد نکرده و آن را با بی تفاوتی نخوانید. حاشیه نویسی ،‌ فکر کردن ، شکل دادن و تلفیق مطالب با یکدیگر حتی اگر مطلبی که می خوانیم به نظرمان به درد نخور و بی فایده باشد به ما کمک می کند تا آن را به نحوی بفهمیم که در نهایت بتوانیم خلاقانه عمل کنیم.  
 15. روش های سریع یاد گرفتن را بیاموزید. یکی از مهمترین مهارتهای قرن بیست و یکم توانایی یادگیری سریع است ؛ ‌پس آن را پرورش دهید. یاد بگیرید که به سرعت به ایده های خود شکل دهید. شیوه عملکرد مغز خود را پیدا کنید تا بتوانید آن را بهتر به کار گیرید. بعضی اشخاص پس از مدتی کار فکری نیاز به استراحتی کوتاه مدت و نوشیدن چای یا قهوه دارند تا بتوانند دوباره به کار ادامه دهند.  
 16. همیشه برنامه بلند مدت داشته باشید حتی اگر آن را هر روز تغییر دهید. نفس برنامه ریزی برای زندگی خود به تنهایی با ارزش است و تغییر دادن آن به ما کمک می کندکه چیزهای جدید یاد بگیریم.  
 17. اشتباه کنید. ممکن است در اولین تلاش خود مرتکب اشتباهات زیادی شوید اما کارتان را پیش برده و تمام کنید. اشتباهات خود را یادداشت کرده و سپس دوباره به کار بپردازید و این بار از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید. به گفته شکسپیر تردیدهای ما خائن اند و با ترس ما را از موفقیت دور می کنند.  
 18. به مسائل از زوایای مختلف نگاه کنید. چنانچه می خواهید مسئله ای را حل کنید راه های مختلفی را امتحان کنید و اگر راه اول را به هر دلیلی مناسب تشخیص نداده اید راه دوم را امتحان کنید. ایده ها و تصورات را از دیدگاه های مختلف بررسی کنید.  
 19. آرامش خود را حفظ کنید. خویشتنداری به شما کمک می کند تا منصف و بی طرف باقی بمانید و بهتر فکر کنید. چنانچه به بحث و مجادله بپردازید و خونسردی خود را از دست دهید توانایی خود را برای منطقی و عاقلانه فکر کردن از دست خواهید داد.  
 20. در جست و جوی حقیقت باشید. هرکسی که خوب فکر کند قبل از هر قضاوتی در جست و جوی حقیقت است. از خود سؤال کنید که آیا تمام حقایق را به طور کامل در دسترس دارید؟ آیا کمبودی در اطلاعاتتان وجود دارد که شما را از حقیقت و یا راه حل مسئله دور کند؟  
 21. چنانچه در موردی شک دارید حتما سوال کنید. هرگز از سوال کردن نهراسید.  
 22. مردم را درک کنیم. آیا کسانی که با شما صحبت می کنند همیشه این تصور را دارند که باید حرفشان را به طریقی به شما ثابت کنند؟ به راستی علت این تصور آنها چیست؟  
 23. تجربه مهمترین مرجع ماست. چنانچه مطلبی را می شنویم. باید ببینیم آیا واقعا در زندگی ما اتفاق افتاده است یا نه؟ همیشه به خاطر بسپارید که بیشتر حقایق نسبی اند و بین حقیقت و عقیده تفاوت وجود دارد.   
 24.  کلمات را با احتیاط و دقت به کار ببرید و هیچ گاه خود را گول نزنید. فکر نکنید که باید پیوسته دنباله رو مردم باشید. 

 

منبع: www.moshavercard.com

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1390 ساعت 11:21 ق.ظ | نویسنده: غلامعلی حسینی بهجانی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد