پشت پرده شبکه اهل بیت؟!!!

فرهنگی مذهبی- نیازمندی ها - یارانه - و خیلی چیزای جالب دیگه

۲۰ مشکلی که مردم برای دریافت یارانه ها دارند

 

اکنون که 10 روزی از اصلاح قیمت حامل های انرژی و نان می گذرد، بسیاری مشکلات خودنمایی می کند که شاید با یک راهنمایی کوچک از سوی مسوولان، برطرف شوند. 

راسخون: اکنون که 10 روزی از اصلاح قیمت حامل های انرژی و نان می گذرد، بسیاری مشکلات خودنمایی می کند که شاید با یک راهنمایی کوچک از سوی مسوولان، برطرف شوند. مشکلاتی مانند تولد یک فرزند، فوت سرپرست خانواده، طلاق، ازدواج، مشکلات سیستمی و البته بزرگترین آنها، واریز نشدن مبلغ یارانه های مستقیم به حساب مردم. به همین جهت است که مردم برای اصلاح اطلاعات خانوار و شماره حساب، هنوز هم صف می کشند.


امید کریمی :جراحی بزرگ، که احتمالا گویاترین و بهترین صفت برای طرح تحول اقتصادی است، با هدفمندسازی یارانه ها شروع شده است و بیش از 60 میلیون ایرانی را به نوعی به خود مشغول کرده است. اما این طرح هم مانند هر تحول دیگری، با مشکلاتی در مسیر اجرا مواجه شد که برخی از آنها را در هنگام طرح ریزی و برنامه نوشتن برایش، نمایان نبود. اکنون که 10 روزی از اصلاح قیمت حامل های انرژی و نان می گذرد، بسیاری مشکلات خودنمایی می کند که شاید با یک راهنمایی کوچک از سوی مسوولان، برطرف شوند. مشکلاتی مانند تولد یک فرزند، فوت سرپرست خانواده، طلاق، ازدواج، مشکلات سیستمی و البته بزرگترین آنها، واریز نشدن مبلغ یارانه های مستقیم به حساب مردم. به همین جهت است که مردم برای اصلاح اطلاعات خانوار و شماره حساب، هنوز هم صف می کشند. البته بخشی از آنها در خبرآنلاین، مشکلاتشان را نوشته اند.

نکته اینکه مسوولان دولتی، در دفعات مختلف راهکار برخی از مشکلاتی که مردم دارند را اعلام کرده اند. عمده ترین مشکل مردم در اصلاح اطلاعات خانوار است که با مراجعه به سایت و اصلاح آن برطرف می شود. ضمن اینکه فعلا سایت یارانه برای اصلاح اطلاعات خانوار و سایت رفاهی برای اصلاح شماره حساب باز هستند. به هر حال، همچنان بسیاری از مردم با مشکلات مختلفی برای دریافت یارانه ها مواجه هستند. در دو جدول زیر به 20 سوال عمده مردم درباره هدفمند شدن یارانه پاسخ داده شده است.

 بدسرپرست ها چه کنند؟

در آیین نامه قانون هدفمندی یارانه‌ها آورده شده که افراد بدسرپرست با مراجعه به دادگاه، اورژانس اجتماعی، شوراهای حل اختلاف و یا حتی شورای محل و استشهاد محلی می‌توانند از با تغییراتی یارانه بگیرند. همچنین مرتضی تمدن، رئیس ستاد هدفمند سازی یارانه ها در استان تهران دراین باره می گوید: «در مواردی از قبیل اعتیاد سرپرست خانوار به مواد مخدر، زندانی بودن، مفقود و یا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگی خانوار همچون زندگی سرپرست خانوار در خارج از کشور، عدم صلاحیت سرپرست خانوار و افرادی که در مراکز شبانه روزی نگه داری شده و فاقد سرپرست هستند، کمک‌ها و پرداخت یارانه نقدی به سرپرست دیگری پرداخت می شود.»
 

مشکل

                                               راهکار

ازدواج

معاون استاندار تهران: اگر سرپرست قبلی خانوار (پدر خانواده) این افراد ثبت نام کرده باشد، قطعا پول به حساب سرپرست خانوار قبلی در مرحله اول واریز شده، اما در مرحله دوم این افراد جزو خانوارهای جدید محسوب می‌شوند و پول به حساب سرپرست جدید خانوار واریز می‌شود.

طلاق

برای تغییر سرپرست خانوار به‌ دلیل ازدواج،‌ طلاق یا فوت سرپرست خانوار بایستی پس از اعلام مرکز آمار ایران از طریق آن مرکز اقدام و فرم خود را اصلاح کنند

جابجایی اعضای خانواده

خانوارهایی که جابجایی اعضای خانوار برای آنها پیش آمده و یا یکی از افراد خانوار، در خانواده دیگری ثبت شده است برای اصلاح ابتدا باید از خانوار قبلی حذف شده، سپس در خانواده جدید ثبت شود. برای این منظور به سایت یارانه مراجعه کنید.

فراموش کردن کد رهگیری

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: افراد دارای مشکل کد رهگیری دوباره و در حالی که سایت باز است به سامانه مرکز آمار مراجعه کنند و اطلاعات را بدهند تا روال عادی طی شود.

با ثبت نام جدید، پول واریز می شود؟

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: مبلغ اول واریزی برای کسانی است که سال 87 و 89 فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده اند و شماره حسابشان را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار داده‌اند. بعد از اینکه مرکز آمار ایران اطلاعات این افراد را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها گذاشت زمانی برای اعلام شماره حساب آنان تعیین خواهیم کرد. زمان این کار ممکن است چهار ماه طول بکشد که آمار به ما تحویل شود.

نپذیرفتن کد ملی

افرادی که کد ملی آنها توسط سامانه شناسایی نشده‌ باشد و یا با پیغام" کدملی شما هنوز از مرکز آمار اعلام نشده است " به این دلیل است که خود آنها هنگام پرکردن فرم اطلاعات اقتصادی خانوار کد ملی خود را اشتباه وارد کرده اند. بعد از پایان جمع آوری اطلاعات مربوط در مرحله اول از سوی وزارت رفاه، از طرق مختلف با این افراد ارتباط برقرار می‌شود و مشکل آنها برطرف خواهد شد لذا از این بابت نیز هیچ نگرانی وجود ندارد.

پول واریز نشده

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: افرادی که فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده و شماره حسابشان را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار داده‌اند اما پولی دریافت نکرده اند بدون شک در حساب بانکی شان ایرادوجود دارد و می توانند حساب خود را اصلاح کنند. این افراد حساب بانکی خود را اصلاح کنند و یا شماره حساب را تغییر دهند. در یک هفته اخیر 425 هزار نفر شماره حساب‌شان اصلاح شده است که مبلغ را به حسابشان واریز می‌کنیم.

واریز پول، کمتر از تعداد خانوار

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: برخی افراد گفته بودند خانواده 5 نفری هستیم و برای 4 نفر پول واریز شده است، این مسئله چند مورد دیگر هم گزارش شده که قرار شده هرگونه اشکالی اصلاح شود و در همین هفته این مبالغ به حساب خانوار واریز شود.

تولد- فوت

رییس مرکز آمار ایران: تولد فرزند جدید به تعداد افراد خانوار اضافه شده و نام افراد فوت شده نیز از فهرست خانوارها حذف شده است.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها: چنانچه سرپرست خانوار فوت شود چون باید انحصار وراثت شود حساب عملا مدت زیادی بسته خواهد بود اما با هماهنگی مرکز آمار قرار شد مسن‌ترین فرد خانوار به عنوان سرپرست خانوار شناخته و یارانه به حساب سرپرست جدید واریز شود.

تغییر شماره حساب

معاون استاندار: پول این افراد یا در حساب بانک است یا به سازمان هدفمندی یارانه‌ها عودت داده شده که اگر حساب این افراد دائم باشد، تغییر آن به حساب دائم جدید مشکلی ندارد، یعنی وجه مربوطه می‌تواند به حساب جدید هم واریز شود.

تعداد اعضای تحت پوشش خانوار

کد ملی سرپرست را به شماره 300000 پیامک کنید.

 

 

  

مشکلات مربوط به سرپرست خانوار

مشکل

راه حل

سرپرست معتاد

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: برای تشخیص اعتیاد و واریز یارانه به حساب غیر از فرد معتاد، گواهی یا رأی قطعی مراجع قضایی، گواهی پزشکی قانونی ،رأی قطعی و...رسیدگی به تخلفات اداری و یا هیات های مشابه آن به لحاظ اعتیاد ، گواهی مراکز درمان و باز پروری سازمان بهزیستی و یا دلایل و مدارک مستقل و مستند از جمله استشهاد محلی مورد تایید اعضا شواری اسلامی یا شورایاری محل سکونت خانوار ضروری است.

سرپرست زندانی

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: ارائه گواهی از زندان مربوطه ضروری است ولی اگر محل سکونت خانوار با زندان بعد مسافت زیادی داشته باشد با اعلام اعضای خانوار، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها می‌تواند نظر زندان مورد نظر را استعلام و بر آن اساس عمل کند. ‌زندان‌های سراسر کشور موظف شده اند همکاری لازم را با سازمان هدفمند سازی یارانه ها داشته باشند تا در این‌گونه موارد کمک‌ها و یارانه ها از تاریخی که به حساب سرپرست خانوار واریز نشده است تعلق گیرد.

سرپرست خارج رفته

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: پرداخت یارانه‌ها به فرد دیگری غیر از سرپرست خانوار انجام می شود. در این‌گونه موارد صرفا بنا به درخواست خانوار که به تائید دفتر ذیربط از زیر مجموع معاونت امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه رسیده باشد انجام می شود.

فوت سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: الویت اصلی برای جانشین سرپرست خانوار و دریافت یارانه پس از سرپرست خانوار مادر آن خانواده است. درصورت نداشتن مادر، فرزند بزرگتر در صورت رسیدن به سن قانونی به عنوان سرپرست خانوار تلقی می شود. ‌درغیر این صورت چنانچه اعضای خانوار محجور باشند کمک‌ها و یارانه‌های مربوط به حساب قیم آنان واریز می شود که البته صدور گواهی قیومیت در این قبیل موارد توسط دادستان محل صورت می گیرد.

رییس مرکز آمار ایران: باید اطلاعات مسن ترین فرد تحت تکفل متوفی که معمولا همسر او است با کد ملی به سامانه وزارت رفاه ارائه و شماره حساب جدید معرفی شود.

فقدان سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: در صورتی که اعضای خانوار و یا یکی از آنها مدعی شود که سرپرست آنها به مدت حداقل 3ماه مفقود شده و هیچ گونه اطلاعی از وی در دست نیست با ارائه استشهاد محلی که به تائید شورای اسلامی یا شورایاری و یا مراجع ذیصلاح دیگر محل سکونت آنان رسیده باشد، یارانه خانوار باکسر یک نفر به حساب عضو دیگر خانوار پرداخت می شود.

سرپرست مجنون

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: برای پرداخت یارانه نقدی و کمک‌ها به فرد دیگری که سرپرست خانوار آنها به خاطر جنون یا سفاهت ،محجور شناخته شده می بایست حکم مرجع قضایی ذیصلاح، گواهی پزشکی قانونی، گواهی سازمان بهزیستی محل و گواهی یکی از بیمارستان‌های روانی مراکز نگهداری این قبیل افراد ارائه شود.

سرپرست بی کفایت

سرپرست کمیته امداد: یارانه‌ نقدی خانوارهای دارای سرپرست بی‌کفایت به حساب سرپرست واریز نشود، چرا که در این صورت یارانه‌ عملا به خانواده‌ تزریق نمی شود. پیشنهاد داده ایم کمیته امداد نسبت به یافتن فرد با کفایت در چنین خانواده‌هایی اقدام و آن‌ها را برای دریافت یارانه‌ نقدی معرفی کند. علاوه بر این می‌توان شخصی در خارج از خانواده‌ مانند پدربزرگ و یا سایر افراد معتمد خانواده‌ برای دریافت یارانه‌ نقدی برای چنین خانوارهای معرفی کرد.

زندانی خود سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: کمک‌ها و یارانه های مربوط به افراد زندانی خود سرپرست مستقیما به حساب آنان واریز می شود. سازمان زندان‌ها مشخصات کامل و شماره حساب این قبیل زندانیان را به سازمان هدفمند سازی یارانه ها اعلام می کند.

سرپرست زندانی در خارج از کشور

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: ارائه گواهی لازم برای تغییر سرپرست از معاونت کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ضروری است.

 

منبع: راسخون

تاریخ ارسال: شنبه 11 دی 1389 ساعت 06:19 ب.ظ | نویسنده: غلامعلی حسینی بهجانی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد